Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Туш кабина/Када
(1 посетител/и) (1) Гостин
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Туш кабина/Када

Туш кабина/Када 11 Фев 2011 09:24 #111417

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
vo potraga sum po nova tus kabina,mi treba agolna 90x90 i najvazno da e vo edna celina spoena.toa znaci pokraj kadata i paravanot da ima i pozadina,
samostoecka

Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

eve eden model kako izgleda
ima li nekoj taze info?
i da ne e plasticna kadata
Последна промена: 11 Фев 2011 17:00 Од Mama Ane.

Ре: Tus kabina/Kada 11 Фев 2011 15:20 #111428

 • yarre
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1080
Вејс ( ова Васе на Амерички ), бидејќи вртев по скопјево ко таксист со пезетка, можам да ти кажам дека дека долниот дел ( данце или када ) е секогаш од специфична пластика. Одамна се напуштија металните емајлирани. Тоа и не е пластика него специфична легура, која верувај дооообро држи, и двајца да се набутате унутра. Се разбира ако е квалитететен производител. Пази на кинески, и не зимај со премногу џирло работи, бидејки тие прскалиците се затнуваат од каменец, а резерва делове никад нема да најдеш.

Инаку, размисли и за опцијата со туш кој е составен само од врати. основата ти је иста со основата на купатилото, а одливите ти се во исто ниво. Кај нас ги немам видено, ама у Србија се ептен застапени. Отвори некоја српка Брава Каза, и ке ги видиш.

Мене проверен квалитет ми се Колпасан, Словенски, ги има на Илинденска у Карпош 4 и во нивниот салон што е позади Влае ( од Канал 5 спрема Ѓорче, на самата раскрсница после мостот на Вардар.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Tus kabina/Kada 11 Фев 2011 16:47 #111432

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
Vase pojdi do Korni i tamo imaat dobri grcki modeli.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 08:09 #111801

 • Bejbi
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 157
Мама Васе гадно ќе се зафркнеш ако купиш параван како на сликата што си ја ставила - проѕирен !
Супер изгледа ама со него треба да продаваат и една чистачка, па после секое прскање вода, да забришува.
Ние имаме аголна када со параван кој не е пластика - плексиглас туку стакло и тоа проѕирно, не матирано. Изгледа фантастично ама да не се бањаш во кадата. Така, само за гледање да ти биде. Е ако се избањаш мора да бришеш. Па има процедура, не може одма да забришеш туку мора да чекаш да се исуши па со средство за стакло да исчистиш се.
Ние чистевме на почетокот, сега повеќе време е матирано стаклото од бигорот отколку што е проѕирно.
Има огромен избор кади во Бау Дом Визбегово. Ние од таму се опремувавме.
И нема никаде када што не е пластична, проверено!

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 08:13 #111804

 • AWAO
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 637
И јас се сложувам околу стаклото. Матирано е подобро и ако имате само едно купатило, па доколку некој се бања, ако е проѕирно, никој нема да може да влезе во ИТНИ ситуации А се случуваат такви...

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 08:18 #111808

 • Bejbi
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 157
Море и две да имаш, матирано нека е, и не стакло туку пластика.
Ние баш така размислувавме кога ја биравме кадата, имаме две купатила, односно веце и купатило, значи може да си дозволиме проѕирно стакло, ама сегаааааааааааа.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 08:43 #111821

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
slikata ja staviv kollku za primer kakov tip na kabina sakam,samostoecka.inaku segam imam klasicna koja pozadinata se samite plocki od kupatiloto so mat vrati.po se izgleda se raboti za nekoja niska klasa zosto samata kada e mnogu ostetena(vnimavame so sto ja cistime)a sekade kade sto ima silikon izgleda odvratno.
znae da tece od stranite a tie dzirlo dodatoci samo mi smetaat.zena mi ja cisti ednas nedelno i samata kazuva deka polosa kabina nema videno.kolku i da ja cistis pak se poznava nekoe crnilo kako muvla a ako upotrebis malku sila ili nekoe pojako sredstvo togas silikonot izleguva.majstori eden kup pominaa site krevaat ramenici.mora da se smeni.

vidov samostoecka kaj drugarka i se vooduseviv.samo ja nasaduvas onamu kade sto sakas ili imas odvod.nema lepenje,niveliranje i sl.rece ja zemala 500 eur od vlae.kako se dvizat cenite,znae nekoj?

inaku jas sakam zidana tus kabina samo so predna vtrata i drvena podloga za stoenje.svetska rabota.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 15:51 #111850

 • yarre
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1080
Јас не се сложувам со мат врати бидејки визуелно го намалуваат просторот во купатило (особено ако е мало) како кај мене. А купатилата ми се мали бидејки престојот во нив е краток, или за серка или за туширање. Двете купатила добија туш кабини и тоа проѕирни. Одржавањето не е проблем, бидејки има опција од 15 секунди што трае да стаклата, веднаш после употеба ги пројдеш со онакво за прозори што е како брисач од кола ама со рачка. Мислам дека и да не пројдам, не е трагично, бидејки жената што чисти у наредна тура ке го светне. Можеби кај мене и толку не се познава бидејки имам турено електричен одбигорувач на водата за целиот стан, па каменец не сум видел, а и некакво позначајно белеење на враите од тушот.

Васе, силиконот не е добро залепен или не е квалитетен или не е санитарен. Јас станав доктор на науки за заптивање на када или туш кабина, бидејки и кај мене после крако време во едната кабина се појави црно, на ивиците. Исчистив, пројдов со едно средство за габи, исправ исушив и залепив од почеток, и еве не мрда.
Научив и кој силикон е добар а кој не и начин на нанесување со ограничување со селотејп, пљунка на показалец...
Мајстор кај нас се знае, не е мајстор, туку технолошки вишак и од мака станал мајстор а нема појма.

Напиши Туш кабини со кирилица на google...

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 17:51 #111854

 • aleane
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 106
Мama Vase jas gledav ista kako na slikava tuka vo prilep samo vo crna boja bese 42000 iljadi ali mnogu me premisluvaat bile mnogu ne kvalitetni brzo se rasipuvale i jas baram ali ne znam so ke odberime..
mozda e glupo slaviti vreme sto prolazxi,ali je lepo radovati se novom sto dolazi...

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 19:14 #111868

 • betavitevit
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 186
Јаре ај ако не е тајна пиши каков силикон лепеше на кадата и од каде го купи?Фала

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 20:43 #111913

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
Yarre me interesira kakov e toj elektricen odbigoruvas na vodata? Od kaj si go nabavil i kade tocno se instalira???

Nie doma imame ne celosno staklo providno ,oti me predupredija za odrzuvanje i ako nemas vakov odbigoruvac ko Yarre si go jadel stapot oti treba posle sekoe tusiranje da si so krpa vo raka. A jas si staviv peskareno so linii na del i stvarno super e.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 23:05 #111934

 • redsonja
 • Вози мотор
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
Пробајте одвреме-навреме да ги пребришете стаклата од кабината со оцет и нема да задржуваат толку бигор.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 23:48 #111943

 • kukulicka
 • Вози мотор
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
ne deka nemam zelba ponekogas ubavo da iskisnam vo kada no nekako poveke mi lezi tus kabina i toa od onie sto kazuva yarrre na isto nivo so podot, samo stakleni dzidovi. em estetski ubava em ne e kojznae sto da kupuvas da praes...zdravi zivi udirame na takva koga ke se pravi nesto po doma.

Ре: Туш кабина/Када 13 Фев 2011 02:42 #111973

 • yarre
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1080
betavitevit напиша:
Јаре ај ако не е тајна пиши каков силикон лепеше на кадата и од каде го купи?Фала


Не е тајна, треба до подрум да идам, ама полесно и да не е рекламџиски, силиконот е санитарен бел, а купен е во дуќанче, кое е КЕН киоск, на Лондонска улица, кога се оди од Топлификација поред 14ка, спрема партизанска.

Само тој тип го имаат. Нема Утка !

macika напиша:
Yarre me interesira kakov e toj elektricen odbigoruvas na vodata? Od kaj si go nabavil i kade tocno se instalira???

Nie doma imame ne celosno staklo providno ,oti me predupredija za odrzuvanje i ako nemas vakov odbigoruvac ko Yarre si go jadel stapot oti treba posle sekoe tusiranje da si so krpa vo raka. A jas si staviv peskareno so linii na del i stvarno super e.


Одбигорувачот е ваков.Цената е некаде 1800-2000 денари, се става на водоводна цевка ( ко на сликата, но мора да е 20 цм оддалечен од водомер, колено, вентил... Кај мене се ставени на доводните цевки во подрум ( поради струјата која мора да ја имаш у близина ) и сеа и комшиите го користат овој благодет џабе. Ако треба телефон, пиши ПВТ, ги има кај увозникот во Прилеп, кој продава и проточни бојлерчиња за кујна.
Последна промена: 13 Фев 2011 08:14 Од Big Sister.
Следниве корисници изразија благодарност: betavitevit, macika, Vasidora

Ре: Туш кабина/Када 13 Фев 2011 07:34 #112070

 • lavce
 • Вози мотор
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
Jas imam tus kabina na Kolpasan relativno sum zadovolna, osven od silikonot koj e smrt i mozebi narednabi mi bila vakva celosna, so pozadina, bas poradi spojot so plockata i kabinata.
Kao pisuvase na silikonot deka e vodootporen, demek za muvlava ama nisto.
Inace kabinata e mat i sum raat vo odnos na bigor a imam maka so samata kabina, iako ne faka bigor, jas ili nekoja zena sme ja zaribale od vnatre so sungerce i sega pleksiglasot kako da se lupi na plastovi dole po ivicite i toa faka dopolnitelno muvla i katastrofa .....

Zidanite kabini izgleda se najparkticni a i deluvaat fraerski, mozebi koga bi gradela od start bi napravila nesto takvo, no sega mora da si baram care.....

yarre напиша:
.... Исчистив, пројдов со едно средство за габи, исправ исушив и залепив од почеток, и еве не мрда.
Научив и кој силикон е добар а кој не и начин на нанесување со ограничување со селотејп, пљунка на показалец....


Posto i jas se nerviram so vlagata-muvlata sto se nafaka ne silikonot bas bi se izraduvala dokolku si najdam nekoj lek??? Koe e toa sredstvo za gabi i raskazi mi kako da go odlepam stariot silikon ili ne se odlepuva i kako sto da napravam i jas doma t.e mm.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
Модератори: mamicka, Molly
Страницата беше креирана за: 1.64 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.