Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Велигденско мени
(1 посетител/и) (1) Гостин
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Велигденско мени

Велигденско мени 19 Апр 2011 03:46 #131028

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
Ајде да ве чујам искусни домаќинки што спремате за Велигден благо или солено. Значи ние сме исто претплатени по ручеци за Велигден и ден потоа, меѓутоа дали нешто си спремате дома за Велигден благо или солено. Поделете ги рецептите со нас.

Ре: Велигденско мени 20 Апр 2011 07:03 #131249

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
Гледам овде се сами домаќинки.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, Синоличка

Ре: Велигденско мени 20 Апр 2011 17:43 #131320

 • mamicka
 • Присутен
 • Moдератор
 • :)
 • Теми: 872
Ajde eve edna domakinka

Za veligden nie podgotvuvame mnogu hrana bidejki vo Tetovo tradicija e na veligden cel den da ti doagaat gosti i toa samo tatkovci i ddeca a majkite doma cekaat gosti.

Podgotvuvame dva vida salati (ruska i pavlaka obicno) mesco peceno, normalno kifli nekolku vida, oredever i nekolku vida slatni. Napravivme so sveki edni kolaci, ke napravime bajadera i nekoja torta, toa vo sabota. inaku serviram svecano si ukrasuvam i se sozdava nekoja praznicna atmosfera
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Велигденско мени 20 Апр 2011 18:02 #131325

 • Molly
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • Теми: 2289
Ајде еве уште една тазе домаќинка
Еве го планот за овој Велигден:

Обавезно свеки прави милиброТ и погача плетенка украсени со црвени јајца, јас сум задолжена за колачи( руски капи, ледени коцки).

Салати - (павлака, рендана краставица и салама-за со ракија, свежи салати и редената салата).

Кифлици, едни интересни зајачиња/пилиња/прасиња.

Од месо- јагне печено во фурна, шол, некое ребро( или димено или свежо) и ќе видиме уште нешто.

Ние спремаме доста, зошто сме најмали(т.е најтазе во брак) и сите доаѓаат кај нас.

Уште од саботава после црква, се договоривме дека место кафанче некое, цело друштво доаѓа кај нас, па неделата роднини.

И јас украсувам со некој "Велигденски" чаршав, салфетки со пилиња, зајчиња, по некој интересен украс за декор.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, macika, Helix

Ре: Велигденско мени 20 Апр 2011 20:32 #131363

 • lavce
 • Вози мотор
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
Велигденското мени, мислам дека горе-доле е класика во секоја Македонска куќа.... само нека дава Бог, во ова лудо време, секаде да има празнична трпеза и фина пријатна, полна со љубов и хармонија семејна атмосфера

Традиција е јагнешко нели или друго печење, јагнешка чорбица со оривче итд-незнам што се оди во неа, дроп сарма, милиброд со мармалад или ким, марула салата со јајца (обично фарбаните и послабите кои ќе се скршат при ,,ајде да се кршиме,, ) , да не заборавам, млади компирчиња пржени или печени околу јагнешкото (овој период обично искачаат младите компирчиња-омилените )

Нека е за многу години, многу убав, голем, полн со содржина верски празник, кој не учи на упорност, издржливост, верба, нестрашност, големина, спасение, секогаш нов излез, нов живот, ново решение само ако веруваме, се секаме и издржуваме
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, biljann, macika, Frogy

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 19:05 #194461

 • Big Sister
 • Присутен
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7281
Оваа година во недела, како секоја година, кај мама на ручек
а, во понеделник ќе имаме дома најверојатно скаричка, мешано месо. предјадење ордеверче со француска салата и кифлички (кои биднаа денес), колачи за десерт.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 19:40 #194467

 • Cuvce
 • Вози мотор
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1600
Ние во недела сме кај свеки на ручек, ќе спрема јагнешко печење, а јас ќе правам погача велигденски зајко се надевам дека ќе ми испадне убав, па ќе го сликам да го ставам во испробани рецепти Во понеделник кај мама на ручек, а утре кај нас дома се организираме со друштво да готвиме нешто. Туууу што јадење ќе падне деновиве, осеќам од вторник најакутелна тема ќе биде УН диеталки

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 19:50 #194470

 • Tessi
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • Avanturistka
 • Теми: 1646
I nie bidejki cekame gosti po povod veligden spremame bogata veligdenska trpeza.Ovaa godina na meni e jagnesko pecenje,skara ,ruska i proletna salata,poveke vidovi kifli,piroski,pohovani soleni palacinki,ordever,godinava namesto kolaci se odluciv za dve torti,ovojpat ke bide rojalot i napoleon,plus baklava ,gricki,pienje.

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 21:56 #194495

 • Mama Ane
 • Вози мотор
 • Супер модератор
 • Теми: 4960
Бре што пари се трошат вака за празници

Ние во недела сме поканети на ручек на јагнешко, ама сепак јас денес цел ден во кујна сум Да има нели Направив француска и сусам салата, испеков едно така поголемко свинско бутче, направив кифлички и сега направив еден чоколаден колач со вишни. Храната е спремна.
За многу години празникот нека ни е од вторник на диета
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 22:15 #194505

 • Molly
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • Теми: 2289
Јас поради милион обврски ништо не спремив и се ми останува за утре

Милибродот е готов тоа свеки направи. Традиционално секоја година.

Утре треба-

Да фарбам 2 табли јајца
Во план ми е да правам мафини(чоколадни и со брусница),
Руска салата и урнебес.

Ќе правам кифлици и лиснати некои - дали машнички, со виршла ...

Месо јагнешки бут печен, свинско исто печено(ова оставам за во недела) и уште нешто (зависно од тоа колку луѓе ќе дојдат) и нормално салата нејзиното височество -МИМОЗА
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Велигденско мени 14 Апр 2012 00:07 #194521

 • nate76
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1245
Ceeeeel den sum vo kujna, napraviv ruska salata , kiflici, posna griz alva, edno popareno kolace so mleko , i uste utre da go napravam jaffa kolacot, inaku vo nedela sme kaj moite na rucek,ke ima jagnesko i svinsko pecenje i se znae mimoza salata. Denes i utre postime so mm i plus napraviv i gravce za rucek a za vecera przeni mladi kompiri....i edeeeen kup sadovi koi me cekaat za dobro utro posto ne planiram sega da gi sreduvam posto cel den go pominav na noga , samo sto sednav
Последна промена: 14 Апр 2012 00:08 Од nate76.

Ре: Велигденско мени 14 Апр 2012 11:59 #194549

 • jasmina 25
 • Вози мотор
 • teenager
 • Теми: 802
deneska ke pravam ruska salata i torta vo cetvrtokot napravif kifli i bombici so kafe i biskviti i utre za rucek peceno pile so kompir i nekoja salata ke vidime...

Ре: Велигденско мени 14 Апр 2012 15:00 #194558

 • Fairy
 • Вози мотор
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 1876
Nie samicki ke si slavime, pa ne pravam mnogu. Cokoladen kolac, salata so kompir, jajca, sirenje i majonez, toa utre i peceno jagnesko za rucek so sveza salata, moze i oriz za prilog.

Ре: Велигденско мени 14 Апр 2012 16:27 #194565

 • biljann
 • Вози мотор
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 842
Јас сум задолжена за благото, направив торта,карамел бомбици,бајадера.А да сега ќе ја правам и Мимоза салатата со рендан компир, кашкавал, сирење...
Ќе има и кифлички, свежи салати, јагнешко,мешана скара и некое добро винце

Ре: Велигденско мени 14 Апр 2012 16:39 #194566

 • Meyo
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2260
jas do denes vkupno ispekov 6 veligdenski blagi pogachi shto za doma shto za podaroci pocnav da mirisam na rendana kora od limon.

Kaj moite sme na gosti vikendov, pa poshto nikoj ne e po jagneshkoto sviski but spremila majka mi, jas ne sum po mestoto pa se isto mi e shto oni kje jadat. Ima bombici od orevi i med za decata, blaga pogaca i torta Svaler amica ja spremila, vrzana ni e so edna anegdoda od detstvo pa sekoja godina tradicionalno ja pravi kifli nema ama ima preubava solena pogacha so maja , kompir so majonez sirenje i jajca salata,mnogu svezi salati, i edvaj cekam da pocnam da krsham veligdenski jajca... ,
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
 • Страна:
 • 1
 • 2
Модератори: mamicka, Molly
Страницата беше креирана за: 1.21 секунди
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.