Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Сипаници

Ре: Сипаници 15 Дек 2010 07:13 #88872

 • kalinche70
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 581
не е само белка,треба да не се алергични ниту на пилешко месо ниту на пердуви,ние сме на сите три работи,добивме покана за понеделникот ама јас заборавив д одам,како и да е ќе одам сама до петок некој ден
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior

Ре: Сипаници 15 Дек 2010 09:36 #88957

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
kako ne im e sram kako blagajnik sto sobira pari vo zgrada zakacile pusulce.ni pecat ni butur,pa ako bide nesto nesakano koj e kriv? pusulceto od vrata
da ne pravime muabet za samata vakcina,alergijata...

nekoj prasa pogore dali ima epidemija na sipanici? da,da ima samo ne na sipanici tuku na bolni umovi i alcni gazovi
Следниве корисници изразија благодарност: mama

Ре: Сипаници 15 Дек 2010 09:44 #88961

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
И ние сме во Млин Балкан и утре ќе го носам на контрола, ако треба ќе го одлепам

А што ако не го прочитам, мене никој не ми се јавил да ме извести. Кој се бе тие да ми кажат да вкуси моето дете БЕЛКА, кога истите тие на претходниот преглед ми кажаа да му давам жолчка до една година, а белка САМО после навршена година. Ова зборувам за делот кај здрави деца. Ај баш ќе ја прашам матичната што мисли? Не дека се затрчав да го вакцинирам бебето.

Ре: Сипаници 15 Дек 2010 16:49 #89019

 • Sunset
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 247
Annabel bas me interesira sto ke ti kazat,pisi obavezno.I jas ne planiram da im dozvolam da ja bocnat so mmr pred navrsena godina,nema sansi.Ovde kaj nas pretat ako ne im dades da go vakciniraat deteto nema da go vakcinirale na godina

Ре: Сипаници 15 Дек 2010 20:00 #89162

 • Tara
 • Вози мотор
 • teenager
 • Теми: 863
Баш вчера бев Со Андреј кај матичната во поликлиника Букурешт, и таа самата ми кажа дека нема епидемија на морбили. Кај нив не се појавило нити едно заразено детенце. А што се однесува до вакцинирањето, ми рече да го вакцинирам кога си му е терминот, а не порано. Терминот за вакцинирање на Андреј е по празниците во јануари.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Сипаници 16 Дек 2010 04:49 #89450

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
Денес бев во Млин Балкан, Јаре друже ливчето уште си седи таму, ама мнооогу имаше гужва и немаше смисла да го скинам Е од таа пуста гужва кога стигнав на ред после еден час заборавив да ја прашам докторката за нејзино мислење. Но бидејќи нејзините совети кога порано сум ја консултирала околу исхраната беа никако не смееме да пробаме белка до навршена година, сметам дека и вакцината нема да ја одобри.

Ре: Сипаници 16 Дек 2010 07:56 #89515

 • Mama Sani
 • Вози мотор
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
MajaGac напиша:
Баш вчера бев Со Андреј кај матичната во поликлиника Букурешт, и таа самата ми кажа дека нема епидемија на морбили. Кај нив не се појавило нити едно заразено детенце. А што се однесува до вакцинирањето, ми рече да го вакцинирам кога си му е терминот, а не порано. Терминот за вакцинирање на Андреј е по празниците во јануари.


A bre lugje uste pred dve nedeli vi kazav deka nema epidemija na morbili samo lazna trevoga i ja iskoristija situacijata da si gi potrosat zaostanatite vakcini MPR. Virusot sto vladee i dava osip na kozata e erithema subitum.

Ре: Сипаници 16 Дек 2010 08:37 #89541

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
Или им се заостанати, или набавиле поефтини со рок на истекување кој е при крај, па ајде сега, да ги потрошат
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Сипаници 24 Дек 2010 23:46 #94031

 • kiki
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 507
vo koj period e deteto najzarazno koga stanuva zbor za ovci sipanici? koga e vo period na inkubacija? i posle kolku vreme odkako ke izbijat sipanicite treba da se cuva izolirano od drugi deca ili bremeni zeni?

Ре: Сипаници 25 Дек 2010 03:31 #94105

 • kalinche70
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 581
Jas kolku shto znam najzarazno e 2-3 dena pred izbivanjeto i 5-7 dena otkako ke izbijat.inaku mojot sina na prviot negov rodenden beshe direkno izlozen na varichela(deteto od kumot shto tuku nafrlano go donesoa kaj nas)site deca koi bea gosti na rodendenot se razbolea,samo moj Ivo ne gi fati.Gi preleza duri na 6 godini vo shkolo,se e do imunitetot
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior

Ре: Сипаници 25 Дек 2010 05:05 #94118

 • Bejbi
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 157
Кики и јас сум жив доказ дека се зависи од имунитетот. Кога бев бремена бевме на гости кај едни пријатели и по два дена ми се јавија да ме предупредат дека помалата ќеркичка извадила сипаници, да не се распаметам ако и кај мене се појават. Ама немаше ништо кај мене, а цела вечер тоа помалото го гушкав, ми го галеше стомакот, се бакнувавме...

Ре: Сипаници 25 Дек 2010 08:33 #94386

 • Majsi
 • Вози мотор
 • Администратор
 • Теми: 5118
Kaj nas sega na 19-ti na slavata imase edno devojcence so sipanici. Ustvari denta gi nemase, ama utredenta majkata mi se javi da mi kaze deka devojceto e so sipanici pa neli da si znam.
Sega ke si racuname 14-21 den ako izbijat i kaj nas izbijat.
Se guskaa, bacuvaa celo vreme so neze i ne samo mojata, imase i drugi decinja.

Sto bide bide, mora nekad da gi prelezi.
trtlata na mamika

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 00:09 #95229

 • kate_rina
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 7
Нашата ќерка најпрво крена 40 температура и ја однесовме на лекар. По неколку денови терапија со герамицин и цефаклор температурата повторно почна да и се покачува до кај 39 па не испратија на ренген каде што установија дека има бронхит. И ја продолжија терапијата по старо само што и дадоа + инхалација. Следниот ден по првата инхалација појдовме на лекар за да прими пак герамицин и на грбот, на мешето и на газето беше слабо нафрлана. појдовме до инфективно каде што ни рекоа дека се бебешки сипаници и не ни дадоа никаква дополнителна терапија само ни рекоа дека треба да продолжиме со старата терапија од каде што сме застанале. Прашањево ми е какви се тие сипаници? Да напоменам дека вакцината што треба да ја прими на 12 месеци против заушки и мали сипаници ја нема примено бидеќи нејзината здравствена состојба не го дозволува тоа.

Ако некој ја има поминато истава ситуација ве молам за совет и нешто повеќе околу овие сипаници?!?!?

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 00:17 #95233

 • Majsi
 • Вози мотор
 • Администратор
 • Теми: 5118
kate_rina prvo dobredojde na forumcevo nase
Iskreno neznam deka ima bebeski sipanici, znam za sipanici sipanici ama deka i se delat na bebeski i detski
Moze nekoja od curkite ako znae ke ti pomogne. No jas kolku sto znam koga se ima sipanici ne smee da se pie antibiotik ili greska sum?
Ili pa mora vo vasiot slucaj deka imate i bronhit
So lesno da gi pominete i samo uste da stavis tiker za da znaeme kolkava vozrast ti e lepoticata
trtlata na mamika
Последна промена: 27 Дек 2010 00:18 Од Majsi.

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 03:00 #95263

 • Big Sister
 • Вози мотор
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7252
И јас не знам дека има бебешки и поинакви сипаници. Но имам искуство со вироза која наликува на сипаници и кој се појави кај син ми исто така на мешето, газето, грбчето. наводно дошол во контакт со вирусот од херпес и поради тоа се исфрлил така.
сепак побарај мислење од стручно лице, дерматолог, и побрзо оздравете
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 04:14 #95300

 • redsonja
 • Вози мотор
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
Да на се мисли на тридневна грозница, розеола? Три дена температура, потоа осип и толку. Најчесто јас фаќаат бебињата.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 04:22 #95305

 • busavo
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 267
kate_rina незнам дали примате антибиотик ама ние кога ја имавме тридневната треска, бидејќи на тоа ми наликува, пердијатарот ни рече антибиотик никако за полесно да се исфрли и тлку беше се само што 3 недели после тоа не смее вакцинирање и имунитетот многу ама многу го намалува.
извини сега видов дека имате + и бронхитис те молам консултирај се и со педијатарот.
Последна промена: 27 Дек 2010 04:24 Од busavo.

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 04:49 #95314

 • Mladenovska
 • Вози мотор
 • Баниран
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
kate_rina, кај нас имаше таква на лик сипаница пред година дена.
Се јави на лето сред Јули, температура од 39-40 степени, ни дијагностицираа гнојна ангина. Температурата помина за три дена и одма се исфрли во нареедните 2-3 дена толку многу што помислиа дека се морбили. Толку многу ситни црвени точки, ги зафатија сите делови на телото.
Поминаа за недела дена.
Предходно бебче кога беше, после антибиотик, дали беше лендацин - така некако ама го примаше во болница. Се исфрли после 5 дена од температурата по мешето, грпчето.
можат а се јават три дена по треска со температура, ако ти дијагностицирале бронхит, ако ти хрчи при дишење и кашла, одма на лекар - сепак е бебе. Се надевам дека наскоро ке оздравете!

дополнување: Нас за сипаниците ни рекоа само бањање со сапунче, бриѓење со чист пешкир, облекување во лесна гардероба и бела да биде. Така најдобро ке дишат сипаниците. Не ми препорачаа да се мачкаме со пудра течна по цело тело - туку по самте сипаници, а таа ги имаше толку ситни што морав целото тело да и го мачкам.
Последна промена: 27 Дек 2010 04:53 Од Mladenovska. Причина: дополнување

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 05:02 #95324

 • Mama Sani
 • Вози мотор
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
Kate_Rina mene navistina nekolku raboti ne mi se jasni:
Prvo kombinacijata na cefaklor i garamicin? Kako go primate garamicinot dali preku inhalacija? Poinaku i ne e bas preporacliv za mali deca, osobeno bebinja.
Vtoro zosto za bronhit da se stavi bebe na rentgen? Toj se slusa so slusalki. Virusna pnevmonija moze da ne se slsne so slusalki, vo toj slucaj se odi na rentgen, no bronhit moze i vie da go slusnete so golo uvo dodeka bebeto spie.
Treto navistina ne mi e jasen terminot bebeski sipanici, bidejki sipanicite se ie: morbili, rubeola, varicela, bez razlika na koja vozrast se prelezuvaat.
Mozebi imate nekoj drug virus koj e propraten so osip, odnosno kozen ras, visoka temperatura i respiratorna infekcija?
Sekako za da se lekuva i izlekuva potreben e seriozen pristap od strana na lekarot i tocno postavena dijagnoza.

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 05:56 #95342

 • mamaNina
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 45
A da ve prasam nesto vo vrska so sipanici. Imam na gosti rodnina so deca, i devojceto dobi sipanici a jas sum bremena. Kolku e toa stetno za mene, mislam za bebceto vo stomak. Znae li nekoj da mi kaze.
veruvaj vo sebe, ke dobies mnogu vo zivotot
Модератори: bubamara, Zoja
Страницата беше креирана за: 6.42 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.