Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Омилена книга од детството
(1 посетител/и) (1) Гостин
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Омилена книга од детството

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 03:56 #67845

 • Eli23
 • Вози мотор
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
od najranoto detstvo definitivno omilena mi bese Kasni porasni a koga veke trgnav vo skolo omileni mi bea Orhan, Marta i 31 Mart
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 07:02 #67918

Волшебникот од Оз - првиот прекрасен спомен од детството, мајка ми како ни ја чита на мене и на брат ми. Подоцна Хајди, Возот в снег...
Сончулката 2009
Шармерот 2012

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 07:54 #67937

 • Zlatna
 • Вози мотор
 • senior
 • Busy but happy :)
 • Теми: 1107
Имаше една „Збунети години“ ама не ми текнува од кој автор е (зелена корица со некоја слика,... како сега ја памтам) повеќе пати ја препрочитував...многу ми се допаѓаше.А мајка ми од мала ми ја читаше „Девојчето со кибритчиња“ и секогаш плачев кога ја слушав...
[url=http://www.ticker.7910.org/eng]Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 08:02 #67940

 • Marge
 • Вози мотор
 • Супер модератор
 • Теми: 3014
Се сеќавам дека во еден здив ги прочитав Хајди и Козета и Гаврош. Ама буквално не спиев додека не ги дочитам.
Инаку ми имаат останато во сеќавање и Робинсон Крусо, Том Соер, Хаклбери Фин, па дома кај моите има цела збирка на книги од Ванчо Николевски и се сеќавам дека нив си ги читав секое лето кога немам што друго.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 17:43 #67998

 • mamicka
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • :)
 • Теми: 868
Megu drugite a gi ima navistina mnogu, edna od omilenite mi bese i se uste mi e Golemi i mali
Ni sama neznam kolku pati sum ja procitala

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 19:56 #68102

 • Roma
 • Вози мотор
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
Том Соер и Хаклбери Фин.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 20:41 #68131

 • Tara
 • Вози мотор
 • teenager
 • Теми: 863
Многу ја сакав Децата од Павловата улица, незнам колку пати ја имам прочитано.

Ре: Омилена книга од детството 12 Ное 2010 22:26 #71743

 • Mladenovska
 • Вози мотор
 • Баниран
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
Зоки Поки,Волшебното самарче, Марта. Многу книги имав цитано од овие писатели :Оливера Николова, Видое Подгорец, Ванчо Николески, Славка Манева, Ванчо Полазаревски, Горјан Петревски,Славко Јаневски,Петко Домазетовски,Цане Андреевски, Стојан Тарапуз и мн други.

Ре: Омилена книга од детството 13 Ное 2010 05:07 #71873

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
Прва ми беше на репертоарот Волшебното самарче. А подоцна многу години ми остана и ја прочитував по многу пати Хајди.

Ре: Омилена книга од детството 06 Јан 2011 19:57 #99330

 • Ананда
 • Вози мотор
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
Куда лете крокодили, го заборавив името на авторот а сега ме мрзи да одам да проверувам ..книгата сеуште си ја чувам и ја имам прочитано од прва до последна страница барем 20тина пати..Сега му ја читам на син ми, random ги бирам песните (станува збор за стихозбирка тоа заборавив да кажам)

Ре: Омилена книга од детството 06 Јан 2011 20:28 #99335

 • Mama Sani
 • Вози мотор
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
Osven lektirite Zoki Poki, Skazna za deteto Vilen, volsebnoto Samarce, mnogu mi se dopadna i Sibirka.

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 04:53 #99471

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
macika напиша:
Прва ми беше на репертоарот Волшебното самарче. А подоцна многу години ми остана и ја прочитував по многу пати Хајди.


the same

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 05:57 #99497

 • Chocolate
 • Вози мотор
 • teenager
 • Теми: 900
Двојната лота
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.


Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна, така што секој психијатар учтиво ќе ја слуша исповедта за ексцесивната чоколадофагија

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 09:05 #99562

 • Nebo
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1554
Хајди, Козета, Том Соер, Шехерезада, Волшебникот од Оз и др.

ЗЗ ја кажа Девојчето со кибритчиња-преубава, но единствена која ме потресува само што ќе помислам на неа. И ден денес се наоѓам како смислувам нов крај на приказната-девојчето се спасува и си живее среќно....
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 10:40 #99576

 • Nataly
 • Вози мотор
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 845
Mene mi e ostanata vo sekjavanje knigata "Prijatelite Bon i Bona" od Olivera Nikolova, prekrasna prikazna za dve imaginarni drugarcinja na malata Jana , no so malku tazen kraj:( sekogas koga ja citav placev na kraj , ama toa ne me sprecuvase da ja preprocituvam po nekolku pati
A koga malku podnarasnav ja citav "Zbogum moi 15 godini" od Klod Kampanj , - ja dobiv kako nagrada koga pominav odlicna so site petki , i celo leto ne se razdeliv od nea
Последна промена: 07 Јан 2011 10:40 Од Nataly.

Ре: Омилена книга од детството 18 Јун 2011 06:38 #142192

 • bart
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2894
Син ми ми го даде списокот со лектири за наредната учебна година. Меѓу нив е и „Двојната Лота“ од Ерих Кестнер. Порано многу ми се допаѓаше, па така синоќа пак си ја препрочитав.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje

Ре: Омилена книга од детството 20 Јун 2011 06:52 #142309

 • Mami Anje
 • Вози мотор
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1358
hajdi,bojan,i marta tie tri mi ostavija najgolem vpecatok sega nemam mnogu vreme a bas sakam da gi preprocitam
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.
"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava posle kise"

Ре: Омилена книга од детството 20 Јун 2011 16:38 #142347

 • Независна
 • Вози мотор
 • teenager
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 999
"Хајди" ми беше омилена лектира во детскиот период (ја имам прочитано неколку пати, а го имам гледанот и истиомениот филм). Покрај неа, омилени ми беа и: "Козета", "Сказни" од Браќата Грим (нивните сказни многу сакав да ги читам), "Народни приказни", "Волшебни приказни од балканските народи", "Марта", "Бојан" и "Исти очи" од Горјан Петрески.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Ре: Омилена книга од детството 20 Јун 2011 17:21 #142360

 • Zoja
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • Теми: 1286
Срце од Едмондо де Амичис.

Ре: Омилена книга од детството 03 Авг 2012 10:19 #209358

 • izabella
 • Вози мотор
 • junior
 • Pink up your day!
 • Теми: 691
Definitivno zoki poki, a I kasni porasni
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
Модератори: Molly
Страницата беше креирана за: 0.76 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.